laupäev, 2. mai 2015

Kiviktaimla

Kiviktaimla annab aiakujunduses palju juurde, sest seda saab kujundada nii kallakule, kui muldterrasile, mistõttu väikesed pinnad näevad välja suuremad ja mitmekesisemad. Peenra kuju rajatakse vabakujuliselt ehk looduspäraselt või korrapäraselt. Vabakujulise kiviktaimlaga annab aga ära kasutada looduse reljeefid – kallakud, künkad, ebatasasused jne. Kiviktaimla asukohta valides, tuleb eelistada päikesepaistelist ja valgusrikast kohta ning eelkõige sobivad selleks kagu-, edela- ja lõunakallakud.

Kiviktaimla rajamine

Kiviktaimla rajamisel tuleb alustada pinnase ettevalmistamisest. Seejärel tuleks hoolikalt hävitada kõik püsiumbrohud, kaevates kahe labidalehe sügavuselt maapind läbi ning võtta välja kõik umbrohujuured. Umbrohust lahtisaamiseks võib kasutada ka keemilist tõrjevahenditroundup, mida tuleks pritsida vajadusel kaks kuni kolm korda. peavad olema oma kujult suured ja soovitavalt lamedad. Kividest võib kasutada maa-, raud- ja paekive olenevalt sellest, mis neist on kättesaadavad. Ühes peenras ei ole soovitav kasutada korraga maakive ja paekivi.
Kivid on vajalikud, et takistada vee aurustumist mullast, mistõttu muld püsib kivide all ja vahedes parajalt niiske ning jahe, üleliigne vesi valgub aga kiiresti ära.
Kivid asetatakse kiviktaimlasse rõhtsalt, poolenisti mulla sisse ja väikese kaldega tahapoole, et sademeid hästi ära kasutada. Kiviktaimlase sobivad kivid pikkusega 30-60 cm.
Pärast kividele asukoha valimist ja kivide paigutamist,  istutatakse taimed.  Neid on hea planeerida erinevate rühmadena ning ühtlasi tuleks arvestada õitsemisaega, kõrgust ja värvust. Kuna kiviktaimla ei pruugi õitseda kaua, siis võib sinna taimi valida ka lehtede värvuse järgi ning eriti ilus on, kui õnnestub valida taimed, mille kõrgus ning lehtede kuju on erinev.
Kiviktaimlat annab  mitmekesistada ka erinevate sibul-lillede ja põõsaste paigutamisega kiviktaimla keskele või äärtesse.
Peenart võib multšida väikeste kividega või paekivi peenra puhul väikeste paekivi tükkidega.


Kiviktaimla rohttaimed

  1. Harilik karukell ( Pulsatilla vulgaris)
  2. Harkjas asorell (Azorella trifurcata)
  3. Aubrieeta (Aubrieta deltoidea)
  4. Kääbusiiris (Iris pumila)
  5. Kukehari (Sedum acre) 
  6. Sidrun-liivatee (Thymus xcitriodorus)
  7. Mägisibul (Sempervivum)
  8. Nurmnelk (Dianthus deltoides)
  9. Arendsi kivirik (Saxifraga x arendsii)
  10. Merikann (Armeria maritima)



Kääbus iiris

Kiviktaimla puittaimed
1.       Kääbusmägimänd (Pinus mugo var. pumilio)
2.       Laiuv kadakas (Juniperus procumbens)
3.       Roomav kadakas (Juniperus horizontalis)
4.       Jaapani enelas `Little Princess` (Spiraea japonica)
5.       Laiuv tuhkpuu (Cotoneaster horizontalis)

Roomav kadakas


Keldripealne kiviktaimla Pärnumaal Ranna talus.
Keldripealne kiviktaimla Pärnumaal Ranna talus. FotoHenn Soodla / Pärnu Postimees